Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for 24 Months* on new Bobcat Air Compressors.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this PA185 Air Compressor.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | New |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | PA185 |
| Machine Type: | Other |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine Make: | Doosan |
| Emissions: | Tier 4 Final |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 2359 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 34.5 gal |
Description
PA185 Portable Air Compressor
- PA185-WDO
The Bobcat® PA185 portable air compressor is the perfect tow-behind compressor for any rental fleet operation, combining fuel efficiency, durability and convenient serviceability with its easy-lift canopy design.
- Most popular model for rental fleets
- 3-cylinder fuel-efficient diesel engine
- Clamshell style canopy opens wide for easy maintenance
- Suitable for hand-held air tools, sandblasting, sprinkler blowout, cable laying, pipeline testing and much more
The Bobcat PA185 leads the portable air power industry in serviceability, durability, and convenience, making it one of the most popular rental fleet models on the market.
With easy-to-use curbside controls, a 12-hour run-time and an impressive 8,700 cubic inch toolbox, the PA185 is a reliable workhorse on any jobsite. Its unique clamshell canopy design makes it easier than ever to perform routine maintenance, maximizing your uptime and productivity.
Powered by a dependable 3-cylinder, fuel-efficient engine, the PA185 provides plenty of power for various applications, while saving you money at the pump.
For reliable air power with U.S.-based customer support and local service options, hook on to the PA185 portable air compressor to get the job done.
| Specification | Value |
|---|---|
| COMPRESSOR | |
| Free Air Delivery | 185 CFM |
| Rated Operating Pressure | 100 psig (6.9 bar) |
| Pressure Range | 80–100 psig (5.5–6.9 bar) |
| Air Discharge Outlet Size | 0.8 in |
| Air Discharge Outlet Quantity | 2 |
| ENGINE | |
| Emissions Tier Level | Tier 4 Final (T4F) |
| Number of Cylinders | 3 |
| Displacement | 110 cu in |
| System Voltage | 12V |
| PERFORMANCE | |
| Engine Power (BHP @ Rated Speed) | 49 HP |
| Rated Speed | 2,600 RPM |
| Idle Speed | 1,700 RPM |
| Runtime Hours | 12.6 hrs |
| Operating Weight (with Running Gear) | 2,359 lbs |
| Operating Weight (without Running Gear) | 2,144 lbs |
| Shipping Weight (with Running Gear) | 2,120 lbs |
| Shipping Weight (without Running Gear) | 1,905 lbs |
| CAPACITIES | |
| Fuel Tank Capacity | 34.5 gal |
| DIMENSIONS (with Running Gear) | |
| Length | 137.4 in |
| Width | 68.5 in |
| Height | 67.5 in |
| Track Width | 60 in |
| Tire Size | 13 in |
| DIMENSIONS (without Running Gear) | |
| Length | 86.7 in |
| Width | 52.3 in |
| Height | 57.8 in |
Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for 24 Months* on new Bobcat Air Compressors.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this PA185 Air Compressor.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | New |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | PA185 |
| Machine Type: | Other |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine Make: | Doosan |
| Emissions: | Tier 4 Final |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 2359 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 34.5 gal |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.






