Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 36 months* or choose a $800 USD* rebate on Bobcat MT120 mini track loader.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this MT120 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | MT120 |
| Machine Type: | Mini Track Loader |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 24.5 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 1,200 LB. |
| Tipping Load: | 3,468 lb. |
| Operating Weight: | 3720 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 88.1 in. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 11.8 gpm |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 36 in. |
| Fuel Tank: | 8.1 gal. |
Description
Bobcat MT120 Mini Track Loader
The Bobcat MT120 mini track loader delivers powerful performance in a compact package, with a 1,200-pound rated operating capacity and best-in-class 88.2-inch lift height and reach. Built for tight spaces and tough tasks, it features smooth pilot controls, a premium ride-on platform, and a low-maintenance design that reduces daily upkeep. With high durability and versatile attachment options, the MT120 offers exceptional value and a low total cost of ownership — making it the smart choice for year-round productivity.
Specs:
| Model | MT120 |
|---|---|
| Horsepower | 24.5 hp |
| Rated Operating Capacity (35%) | 1,200 lb |
| Tipping Load | 3,468 lb |
| Hydraulic Pump Capacity | 11.8 gpm |
| Operating Weight (with bucket) | 3,720 lb |
| Max Travel Speed (Forward) | 4.7 mph |
| Max Travel Speed (Reverse) | 4.7 mph |
| Fuel Tank | 8.1 gal |
| Lift Arm Path | Vertical |
| Height to Bucket Hinge Pin | 88.2 in |
| Reach - Fully Raised | 22.2 in |
| Length (without bucket) | 86.8 in |
| Width (standard track) | 36.0 in |
| Width (optional 11" track) | 44.0 in |
| Height | 57.6 in |
| Ground Pressure (Standard Track) | 4.3 psi |
| Ground Pressure (Optional Track) | 3.9 psi |
| Drive Type | Hydrostatic Track Drive |
| Engine | 3-cylinder, 1.2L Liquid-Cooled Diesel |
Features
Options:
Track Options:
- 9.1" Standard Tracks - Overall width is 35.59"
- 11" Wide Tracks - Overall width goes to 40.55"
Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 36 months* or choose a $800 USD* rebate on Bobcat MT120 mini track loader.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this MT120 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | MT120 |
| Machine Type: | Mini Track Loader |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 24.5 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 1,200 LB. |
| Tipping Load: | 3,468 lb. |
| Operating Weight: | 3720 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 88.1 in. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 11.8 gpm |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 36 in. |
| Fuel Tank: | 8.1 gal. |











