Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 48 months* or choose a $9,000 USD* rebate on Bobcat T86 compact track loaders.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this T86-2 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | T86-2 |
| Machine Type: | Compact Track Loader |
| Coupler: | Bob-Tach |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 105.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 3,800 lb |
| Tipping Load: | 10,587 lb |
| Operating Weight: | 12393 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 132 IN. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 23.6 GPM |
| Aux. High Flow: | 36.6 GPM |
| Aux. Super High Flow: | 42 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 83.1 IN. |
| Width: | 80 IN. |
| Fuel Tank: | 31.6 GAL. |
Description
Bobcat T86-2 Compact Track Loader
The Bobcat® Pro T86-2 compact track loader is built for the most demanding environments like forestry, road construction, demolition and more. It combines maximum lift height, powerful hydraulics, premium cooling performance and advanced control, delivering strength and precision in a compact machine.
Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 48 months* or choose a $9,000 USD* rebate on Bobcat T86 compact track loaders.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this T86-2 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | T86-2 |
| Machine Type: | Compact Track Loader |
| Coupler: | Bob-Tach |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 105.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 3,800 lb |
| Tipping Load: | 10,587 lb |
| Operating Weight: | 12393 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 132 IN. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 23.6 GPM |
| Aux. High Flow: | 36.6 GPM |
| Aux. Super High Flow: | 42 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 83.1 IN. |
| Width: | 80 IN. |
| Fuel Tank: | 31.6 GAL. |













