Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 48 months* or choose a $7,500 USD* rebate on Bobcat T76 compact track loaders.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this T76-2 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | T76-2 |
| Machine Type: | Compact Track Loader |
| Coupler: | Bob-Tach |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 74.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 2,900 lb |
| Operating Weight: | 10250 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 128.3 IN. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 23.3 GPM |
| Aux. High Flow: | 30.3 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 72.9 IN. |
| Fuel Tank: | 31.7 GAL. |
Description
Bobcat T76-2 Compact Track Loader
The Bobcat® Pro T76-2 compact track loader delivers the class-leading controllability, performance and advanced technology professional operators need for demanding construction, landscaping or utility jobsites.
Pro loaders offer scalable package options that make it easier to match advanced comfort, control and technology to the way you work. Use the chart below to compare package levels and choose the T76-2 compact track loader configuration that best fits your jobsite demands.
Rebates & Special Offers
Pay as low as 0% for up to 48 months* or choose a $7,500 USD* rebate on Bobcat T76 compact track loaders.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this T76-2 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | T76-2 |
| Machine Type: | Compact Track Loader |
| Coupler: | Bob-Tach |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 74.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Rated Operating Capacity (ISO): | 2,900 lb |
| Operating Weight: | 10250 lb |
| Height to Bucket Hinge Pin: | 128.3 IN. |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 23.3 GPM |
| Aux. High Flow: | 30.3 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 72.9 IN. |
| Fuel Tank: | 31.7 GAL. |









