Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this TR75 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | TR75 |
| Machine Type: | Trench Roller |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3TNV80F |
| Engine Make: | Yanmar |
| Horsepower: | 19.6 |
| Emissions: | Tier 4 Final |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3174 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 52" |
| Length: | 78" |
| Width: | 24" |
| Fuel Tank: | 7.4 gal. |
Description
Bobcat TR75 Trench Roller Rental
Tackle trench work and many other compaction jobs with the remote-controlled Bobcat TR75 Trench Roller.
| Dual Drum Roller Remote Control | TR75 |
|---|---|
| Operating Weight | 3,197 lb. |
| Drum Width |
33.5" |
Features:
- Solar-powered remote control
- High-compaction performance
- Oscillating drums deliver greater ground contact
- Ideal in a wide variety of applications
- Standard drum extensions
Overview:
- Outsmart operator fatigue and get impressive compaction results with the remote-controlled Bobcat® TR75.
- The TR75 achieves ideal compaction on a wide range of materials, including dense soils.
- The powerful TR75 is ideal for a variety of compaction applications including pipeline trench construction, commercial, industrial and residential development, structure backfill work, as well as electric and cable installation.
- With a tight turning radius, low center of gravity and an oscillating articulated joint, the TR75 is highly maneuverable and maintains more complete contact on uneven ground.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this TR75 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | TR75 |
| Machine Type: | Trench Roller |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3TNV80F |
| Engine Make: | Yanmar |
| Horsepower: | 19.6 |
| Emissions: | Tier 4 Final |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3174 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 52" |
| Length: | 78" |
| Width: | 24" |
| Fuel Tank: | 7.4 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.





