Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this SC18 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | SC18 |
| Machine Type: | Other |
|
Engine
|
|---|
|
Performance
|
|---|
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|---|
Description
Bobcat SC18 Sod Cutter
As the gold standard in the golf, sports turf, rental and landscape industries, the Bobcat® SC18 sod cutter packs the long-lasting durability and dependable performance you’ve come to expect from Bobcat.
- User-friendly operation
- 18 in. working width
- Ultra-low vibration technology – a rubber isolation mount absorbs shock, cutting energy-draining vibration by 75% and saving your arms from giving out.
- A user-friendly control panel makes it easy for anyone to grab, cut, and finish the job.
- EasySteer technology – unlock the pneumatic rear caster wheel to tightly maneuver with unmatched precision. Going straight? Lock the wheel and make it so.
- Easily change blade depth and angle for unmatched, precision cutting.
Engine
| Engine Model | Honda GX160 |
| Engine Displacement | 9.9 in³ |
| Horsepower | 4.8 hp |
| Fuel Capacity | 0.82 gal |
Performance
| Weight | 373 lb |
Dimensions
| Length | 53 in |
| Width | 25 in |
| Height | 40 in |
Blade
| Blade Material | Heat-treated 10B38 Boron Steel |
| Cutting Width | 18 in |
| Max Cutting Depth | 2.5 in |
| Max Blade Speed | 1,225 rpm |
| Depth Adjustment | Locking Lever releases to desired depth |
Drive
| Drive System | A-section V-belt from engine to gear case; Wheels: gears and roller chain to drive wheels; Blade: double roller chain to blade eccentric shaft; transmission has separate clutches to engage cutting blade and traction drive |
| Clutch | Spring-loaded belt tightener |
| Gearbox | 0.25" thick cast iron housing |
| Max Forward Speed | 1.5 mph |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.


