Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5558 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5558 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Description
CT5558 Compact Tractor in Michigan
Get more with this powerful 58-hp compact tractor featuring a 2,908-lb. 3-point hitch lift capacity and a factory installed, enclosed cab.
- Category 1 three-point hitch
- Electronic hydrostatic transmission
- Electronic linked pedal option
- Power and tilt steering
- Standard rear PTO and PTO cruise
Overview
- Work long hours and be ready for more in the largest fully equipped compact tractor from Bobcat. Get maximum horsepower, easy operation and unmatched comfort inside the deluxe factory-installed enclosed cab of the CT5558.
- This 58-hp, turbo-charged tractor comes standard with rear PTO and PTO cruise, and features an electronic hydrostatic transmission and electronic linked pedal option.
- You won’t mind spending extra time in this tractor with its near-effortless power steering and the adjustable tilt function for optimum operator comfort.
- The tractor’s solid and sturdy Category 1 three-point hitch can be used with a variety of implements and attachments to meet every job on your property.
| Specification | CT5558 HST |
|---|---|
| Horsepower | 57.7 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 3177 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 2346 lbs |
| PTO Power | 48.3 hp |
| Width | 74.2 in |
| Turning Radius | 9.8 ft |
| Wheelbase | 75.6 in |
| Transmission Type | Infinite, 3-Range Hydrostatic (E-HST) |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5558 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5558 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.

