Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5555 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5555 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 55.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Description
CT5555 Compact Tractor in Michigan
The fully equipped 55-hp, turbo-charged CT5555 delivers performance and comfort with an electronic hydrostatic transmission and deluxe factory-installed, enclosed cab.
- Power and tilt steering
- Category 1 three-point hitch
- Electronic linked pedal option
- Standard rear PTO and PTO cruise
- Standard four-wheel drive
Overview
- The CT5555 combines power, comfort and outstanding versatility for work around your farm or property. This fully equipped model includes a deluxe factory-installed enclosed cab featuring power and tilt steering for year-round productivity.
- Standard rear PTO with PTO cruise and a Category 1 three-point hitch are key to this tractor’s versatility, enabling the use of multiple implements and attachments to help you handle numerous possibilities you uncover on your land.
- The tractor’s electronic hydrostatic transmission makes it easy to change directions, and link the travel and engine throttle at the push of a button with the electronic linked pedal option.
- The 55-hp, turbo-charged CT5555 with standard four-wheel drive provides the horsepower you need to do more and do it better. Haul feed, dig into landscape rock, grade driveways, till for crops, rake debris, mow or remove snow from large acreages with this multipurpose compact tractor.
| Specification | CT5555 HST |
|---|---|
| Horsepower | 55 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 3177 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 2346 lbs |
| PTO Power | 43.1 hp |
| Width | 74.2 in |
| Turning Radius | 9.8 ft |
| Wheelbase | 75.6 in |
| Transmission Type | Infinite, 3-Range Hydrostatic (E-HST) |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5555 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5555 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 55.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
