Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5550 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5550 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 50.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Description
CT5550 Compact Tractor in Michigan
The Bobcat CT5550 turbo-charged, 50-hp compact tractor features an enclosed, factory-installed cab and an electronic hydrostatic transmission.
- Category 1 three-point hitch
- Electronic linked pedal option
- Power and tilt steering
- Standard rear PTO and PTO cruise
- Standard four-wheel drive
Overview
- The Bobcat® CT5550 delivers high performance, outstanding comfort and fast, easy implement changes, topped by a premium factory-installed enclosed cab loaded with comfort features.
- Power through your day with this compact tractor that comes fully equipped standard with rear PTO and PTO cruise, four-wheel drive, and power and tilt steering.
- This 50-hp, turbo-charged tractor offers more horsepower for heavy-duty implement and attachment work, and a Category 1 three-point hitch offers the adaptability to use a full range of implements.
- Pair the electronic linked pedal option with the tractor’s electronic hydrostatic transmission for easy direction changes and ultimate speed control
- Grade roads, clear overgrown brush, mow large acreages, till for planting, clear snow and tackle tough digging with the power and versatility of the CT5550.
| Specification | CT5550 HST |
|---|---|
| Horsepower | 50 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 3177 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 2346 lbs |
| PTO Power | 29 kW |
| Width | 74.2 in |
| Turning Radius | 9.8 ft |
| Wheelbase | 75.6 in |
| Transmission Type | Infinite, 3-Range Hydrostatic |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5550 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5550 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 50.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
