Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5545 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5545 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 45.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Description
CT5545 Compact Tractor in Michigan
Power through the toughest jobs with the CT5545 turbo-charged, 45-hp compact tractor with electronic hydrostatic transmission and enclosed premium cab.
- Power and tilt steering
- Standard rear PTO and PTO cruise
- Standard four-wheel drive
- Category 1 three-point hitch
- Electronic linked pedal option
Overview
- The fully equipped CT5545 compact tractor offers the power needed for big jobs, with its 45-hp, turbo-charged engine, and the comfort to work all day with a premium factory-installed cab featuring power and tilt steering.
- The electronic hydrostatic transmission on the Bobcat CT5545 provides easy direction changes and requires near-effortless pressure on the travel pedal to control your speed. Enhance the ease of operation even more with the electronic linked pedal option, which feels similar to driving a car.
- Standard rear PTO and a Category 1 three-point hitch provide the versatility to use both drag-behind and heavy-duty PTO-powered implements to tackle the most challenging jobs on your property.
- Maintain PTO rpm at the setting you want – even as the tractor’s load conditions change – with PTO cruise, and power through the toughest terrain with standard four-wheel drive
- The CT5545 allows you to make the most of your land – clear overgrown pastures, grade roadways, remove snow, plant food plots, trench for utilities and more with this durable and hard-working tractor.
| Specification | CT5545 HST |
|---|---|
| Horsepower | 45 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 3177 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 2346 lbs |
| PTO Power | 33.9 hp |
| Width | 74.2 in |
| Turning Radius | 9.8 ft |
| Wheelbase | 75.6 in |
| Transmission Type | Infinite, 3-Range Hydrostatic |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT5545 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT5545 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TH4-U |
| Horsepower: | 45.0 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4685 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 14.8 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
