Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4558 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4558 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3HT-TH4C |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4300 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Description
CT 4558 Compact Tractor in Michigan
The Bobcat® CT4558 has a 58 hp turbo-charged diesel engine to power more accomplishments on your property or jobsite – and a comfortable cab to provide all-day, year-round comfort.
- All-season enclosed cab with heat and air conditioning
- Category 1 3-point hitch
- Optional front-end loader with quick-attach mounting system
- Hydrostatic transmission
- Standard rear PTO/optional mid-PTO
- Standard four-wheel drive
Overview
The Bobcat CT4558 compact tractor packs 58 hp and comes with a fully enclosed cab, heat and air conditioning – so you can stay comfortable on all jobs, in all weather.
Hydrostatic transmission, four-wheel drive and an integrated joystick equip the CT4558 tractor with smooth handling and control.
The CT4558 compact tractor is ready for a wide range of work with rear PTO and a 3-point hitch, plus an optional front-end loader with leading lift capacity and height.
Built to last and easy to maintain, the Bobcat CT4558 delivers strong performance with reliable dealer support.
| Specification | CT4558 HST |
|---|---|
| Horsepower | 57.7 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 2716 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 1795 lbs |
| PTO Power | 45.1 hp |
| Width | 70.3 in |
| Turning Radius | 103 in |
| Wheelbase | 71 in |
| Transmission Type | 3-Range Hydrostatic (HST) |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4558 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4558 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3HT-TH4C |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4300 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
