Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4545 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4545 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3HT-TM4B |
| Horsepower: | 44.9 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4300 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 12.7 gal. |
Description
CT 4545 Compact Tractor in Michigan
The Bobcat® CT4545 compact tractor is a powerful 45 hp machine built with cab comfort for hard work in every season.
- All-season enclosed cab with heat and air conditioning
- Category 1 3-point hitch
- Hydrostatic transmission
- Standard PTO and optional mid-PTO
- Standard four-wheel drive
- Optional front-end loader with quick attach mounting system
Overview
The Bobcat CT4545 compact tractor delivers strong 45 hp performance with an enclosed cab, heat and air conditioning – giving you comfort and confidence to handle tough work all year long.
Hydrostatic transmission and four-wheel drive ensure superior travel. An integrated joystick provides smooth operation for front-end loader tasks.
The CT4545 compact tractor handles grading, mowing and other jobs with a rear PTO, 3-point hitch and optional front loader with quick attach.
The Bobcat CT4545 is built for durability, easy maintenance and long-lasting performance – and backed by trusted support from your local Bobcat dealer.
| Specification | CT4545 HST |
|---|---|
| Horsepower | 44.9 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 2716 lbs |
| PTO Power | 32.8 hp |
| Width | 70.3 in |
| Turning Radius | 8.6 ft |
| Wheelbase | 71 in |
| Transmission Type | 3-Range Hydrostatic |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4545 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4545 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3HT-TM4B |
| Horsepower: | 44.9 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 4300 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 12.7 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.

