Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4058 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4058 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4-U |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Description
CT 4058 Compact Tractor in Michigan
The powerful CT4058 58-hp compact tractor offers an impressive 2,716-lb. 3-point hitch lift capacity.
- Open workstation with Roll-Over Protective Structure
- Category 1 three-point hitch for using implements
- Hydrostatic transmission
- Standard rear PTO/optional mid-PTO
- Standard four-wheel drive
Overview
- With the highest horsepower in the Bobcat 4000 platform lineup, the CT4058 58-hp compact tractor offers maximum power and work efficiency and features a hydrostatic transmission.
- The convenient open workstation with Roll-Over Protective Structure saves time getting on and off the tractor.
- Accomplish more using a variety of implements with the Category 1 three-point hitch.
- Experience intuitive front-end loader control and enhanced ease of use with the linked pedal lever option that increases rpm as you engage the travel pedal, making operation feel similar to driving a car.
- Enjoy standard four-wheel drive and rear PTO, with the option for mid-PTO.
- The fast and powerful CT4058 small farm tractor provides the versatility you need for tasks like mowing your property, cleaning out stalls, hauling feed, grading riding areas or planting a food plot. Whatever the project, this tractor is up to the challenge.
| Specification | CT4058 HST |
|---|---|
| Horsepower | 57.7 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 2716 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 1795 lbs |
| PTO Power | 33.7 kW |
| Width | 69.8 in |
| Turning Radius | 8.6 ft |
| Wheelbase | 71.2 in |
| Transmission Type | 3-Range Hydrostatic (HST) |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4058 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4058 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4-U |
| Horsepower: | 57.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
