Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4055 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4055 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4 |
| Horsepower: | 50.3 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Description
CT 4055 Compact Tractor in Michigan
This turbo-charged, open-cab 55-hp tractor features shift-on-the-fly manual synchro transmission.
- Open workstation with Roll-Over Protective Structure
- Category 1 three-point hitch for using implements
- Standard rear PTO
- Standard four-wheel drive
Overview
- The CT4055 compact tractor features a manual synchro shuttle transmission for shift-on-the-fly functionality and an open workstation with a Roll-Over Protective Structure, for quickly getting on and off the tractor throughout the day.
- With more horsepower to run heavy-duty attachments and implements, you can mow large properties, grade driveways, haul heavy materials or do serious digging with the 55-hp, turbo-charged CT4055.
- This heavy-duty work companion comes standard with rear PTO and four-wheel drive, along with a Category 1 three-point hitch for using an array of implements to get more done on your land.
| Specification | CT4055 SST |
|---|---|
| Horsepower | 50.3 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 2716 lbs |
| PTO Power | 49.6 hp |
| Width | 69.8 in |
| Turning Radius | 8.6 ft |
| Wheelbase | 71.2 in |
| Transmission Type | Manual 8x8 Synchro Shuttle |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4055 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4055 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4 |
| Horsepower: | 50.3 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 11.9 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.
