Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4045 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4045 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4 |
| Horsepower: | 44.9 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 12.7 gal. |
Description
CT4045 Compact Tractor in Michigan
The 45-hp, turbo-charged CT4045 compact tractor offers 2,716-lb. 3-point hitch lift capacity for heavy-duty jobs.
- Open workstation with Roll-Over Protective Structure
- Category 1 three-point hitch for using implements
- Hydrostatic or manual synchro shuttle transmission
- Standard rear PTO/optional mid-PTO on hydrostatic
- Standard four-wheel drive
Overview
-
Get a lot of horsepower at an affordable price with the Bobcat CT4045 45-hp compact tractor. Turbo-charged for consistently high performance and impressive low-end torque even in high altitudes, this fast and powerful tractor features a Category 1 three-point hitch for heavy-duty attachment and implement work.
-
Easily get on or off the tractor to change attachments and check on projects with the open workstation with Roll-Over Protective Structure.
-
The linked pedal lever option on the hydrostatic transmission model gives the operator the feel of driving a car, by increasing rpm as you engage the travel pedal.
-
Hydrostatic or manual synchro shuttle transmission give you the versatility to work the way you want. And standard four-wheel drive provides the hard-working traction you need for extra tough jobs.
-
Rear PTO comes standard, with optional mid-PTO on hydrostatic transmission models.
-
The strong and versatile CT4045 makes light work of hauling heavy landscaping materials or livestock feed, clearing paths, mowing your property and digging holes for fences or trees.
| Specification | CT4045 HST |
|---|---|
| Horsepower | 44.9 hp |
| Lift Capacity @ 24" Behind Lift Point | 2716 lbs |
| Front End Loader Lift Capacity (Max Height) | 1795 lbs |
| PTO Power | 32.8 hp |
| Width | 69.8 in |
| Turning Radius | 8.6 ft |
| Wheelbase | 71.2 in |
| Transmission Type | 3-Range Hydrostatic |
Rebates & Special Offers
Get as low as 0% for 72 months* or free front-end loader* in lieu of financing.
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this CT4045 | Bobcat.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Showroom |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | CT4045 |
| Machine Type: | Compact Tractor |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | 3FT-TL4 |
| Horsepower: | 44.9 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Operating Weight: | 3745 lb |
|
Hydraulics
|
|---|
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Fuel Tank: | 12.7 gal. |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.


