Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this Bobcat E48 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E48 |
| Machine Type: | Other |
| Coupler: | X-Change |
| Excavator Class: | 4.5 Ton |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | D18 |
| Engine Make: | Bobcat |
| Horsepower: | 42.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,601 lbf. |
| Arm Digging Force: | 5,820 lbf. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17.25 ft. |
| Max Digging Depth: | 10 ft. |
| Operating Weight: | 9830 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 99.1 IN. |
| Length: | 200.5 IN. |
| Width: | 72.8 IN. |
| Fuel Tank: | 19 gal. |
Description
Rent a Bobcat E48 Mini Excavator - Bobcat Rental in Michigan
The conventional tail swing E48 not only includes all of the enhancements that make R-Series compact excavators great, but adds a host of R2-Series innovations, as well. The E48 is for customers looking for additional weight and performance while staying within the compact excavator category. The R2-Series E48 replaces both the M-Series E42 and E45 in the Bobcat® lineup.
Highlights of the Bobcat E48 R2-Series compact excavator include:
- Conventional tail swing
- Improved hydraulic control valve for smoother, more precise controls
- Depth-check ready
- Refined joysticks with more fingertip control options
- Standard Deluxe Display and optional 7-inch Display
- Dual-flange roller track system for better over-the-side digging stability and performance
- Learn more about Bobcat's compact excavator strategy.
Specs
Key Specs
| Operating Weight | 9,830 lb |
| Bucket Digging Force |
9,601 lbf |
| Maximum Reach at Ground Level |
207.1 in |
| Tail Swing Type |
Conventional |
Engine
| Emissions Tier (EPA) | Tier 4 |
| Engine Cooling | Liquid |
| Engine Fuel | Diesel |
| Horsepower | 42 |
| Turbocharged Engine |
Yes |
Performance
| Operating Weight |
9,830 lb |
| Weight Class |
4.5 Ton |
| Travel Speed - High |
3.3 mph |
| Travel Speed - Low |
1.6 mph |
| Arm Digging Force | 5,820 lbf |
| Bucket Digging Force | 9,601 lbf |
| Rated Lift Capacity | 4,921 lb |
| Lift Radius | 118 in |
| Boom Swing - Left | 75° |
| Boom Swing - Right | 50° |
| Maximum Dig Depth | 124.5 in |
| Max Dump Height | 150.6 in |
| Maximum Reach at Ground Level | 207.1 in |
Capacities
| Fuel Tank | 19 gal |
Hydraulic System
| Auxiliary Std Flow | 20 gal/min |
| Auxiliary Pressure | 3,045 psi |
Dimension
| Length | 200.5 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 99.1 in |
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this Bobcat E48 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E48 |
| Machine Type: | Other |
| Coupler: | X-Change |
| Excavator Class: | 4.5 Ton |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Engine: | D18 |
| Engine Make: | Bobcat |
| Horsepower: | 42.0 |
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,601 lbf. |
| Arm Digging Force: | 5,820 lbf. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17.25 ft. |
| Max Digging Depth: | 10 ft. |
| Operating Weight: | 9830 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 99.1 IN. |
| Length: | 200.5 IN. |
| Width: | 72.8 IN. |
| Fuel Tank: | 19 gal. |


