Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this Bobcat E38 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E38 |
| Machine Type: | Excavator |
| Coupler: | X-Change |
| Excavator Class: | 3.6 Ton |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 7,284 lbf. |
| Arm Digging Force: | 4,690 lbf. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17 ft. |
| Max Digging Depth: | 10.1 ft. |
| Operating Weight: | 7659 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 16.9 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 96.2 IN. |
| Length: | 190 IN. |
| Width: | 69.7 IN. |
| Fuel Tank: | 13.7 gal. |
Description
Rent a Bobcat E38 Mini Excavator - Bobcat Rental in Michigan
Rental Rates
The high-performing Bobcat® E38 compact (mini) excavator features a 33 hp engine and productivity features to meet the requirements of your jobsite.
- The Bobcat E38 compact (mini) excavator, with its 33 hp engine brings strong performance, enhanced productivity and more usable power to the 3.8-ton size class.
- Zero tail swing provides unrestricted rotation, improved flexibility and minimized potential for damage to the machine and surrounding property.
- Choose from a range of options, including angle blade option, long arm option or clamp-ready extendable arm option.
Specs
Key Specs
| Operating Weight | 7,893 lb |
| Bucket Digging Force |
7,284 lbf |
| Maximum Reach at Ground Level |
204 in |
| Width |
69.7 in |
| Tail Swing Type |
Zero |
Engine
| Emissions Tier (EPA) | Tier 4 |
| Engine Cooling | Liquid |
| Engine Fuel | Diesel |
| Horsepower | 33 |
| Turbocharged Engine |
Yes |
Performance
| Operating Weight |
7,893 lb |
| Weight Class |
3.6 Ton |
| Travel Speed - High |
2.9 mph |
| Travel Speed - Low |
1.6 mph |
| Arm Digging Force | 4,690 lbf |
| Bucket Digging Force | 7,284 lbf |
| Rated Lift Capacity | 3,318 lb |
| Lift Radius | 118 in |
| Boom Swing - Left | 75° |
| Boom Swing - Right | 55° |
| Maximum Dig Depth | 133 in |
| Max Dump Height | 136.8 in |
| Maximum Reach at Ground Level | 204 in |
Capacities
| Fuel Tank | 13.7 gal |
Hydraulic System
| Auxiliary Std Flow | 16.9 gal/min |
| Auxiliary Pressure | 2,987 psi |
Dimension
| Length | 190 in |
| Overall Length in Travel Position | 190 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 96.2 in |
| Height with Operator Cab | 96.2 in |
Download Spec Sheet
Get detailed specifications, dimensions, and performance data for this Bobcat E38 - Rental.
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E38 |
| Machine Type: | Excavator |
| Coupler: | X-Change |
| Excavator Class: | 3.6 Ton |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Emissions: | Tier 4 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 7,284 lbf. |
| Arm Digging Force: | 4,690 lbf. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17 ft. |
| Max Digging Depth: | 10.1 ft. |
| Operating Weight: | 7659 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 16.9 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Height: | 96.2 IN. |
| Length: | 190 IN. |
| Width: | 69.7 IN. |
| Fuel Tank: | 13.7 gal. |



