|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E50 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
| Coupler: | X-CHANGE |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 49.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,511 LBF. |
| Arm Digging Force: | 5,962 LB. |
| Max Digging Reach (Ground): | 19.4 FT. |
| Max Digging Depth: | 11.4 FT. |
| Operating Weight: | 11876 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 77.2 IN. |
| Fuel Tank: | 19 GAL |
Description
Rent a Bobcat E50 Mini Excavator - Bobcat Rental in Michigan
Rental Rates
The minimal tail swing E50 compact excavator delivers the performance and comfort features to take productivity to the next level.
- Enhanced hydraulic performance
- Redesigned Bobcat engine
- Improved cooling system
Specs
Key Specs
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Operating Weight | 11,876 lb | 11,984 lb | 11,876 lb |
| Bucket Digging Force | 9,511 lbf | 9,511 lbf | 9,511 lbf |
| Maximum Reach at Ground Level | 232.8 in | 247.2 in | 232.8 in |
| Width | 77.2 in | 77.2 in | 77.2 in |
| Tail Swing Type | Minimal |
Minimal | Minimal |
Engine
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Emissions Tier |
Tier 4 |
Tier 4 | Tier 4 |
| Engine Fuel |
Diesel |
Diesel | Diesel |
| Maximum Governed RPM |
2,200 RPM |
2,200 RPM | 2,200 RPM |
| Horsepower | 49.7 | 49.7 | 49.7 |
| Turbocharged Engine |
Yes |
Yes | Yes |
Performance
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Operating Weight | 11,876 lb | 11,894 lb | 11,876 lb |
| Weight Class |
5.1 Ton |
5.3 Ton | 5.1 Ton |
| Travel Speed - High |
2.8 mph |
2.8 mph | 2.8 mph |
| Travel Speed - Low |
1.8 mph |
1.8 mph | 1.8 mph |
| Arm Digging Force |
6,987 lbf |
5,962 lbf | 6,987 lbf |
| Bucket Digging Force | 9,511 lbf | 9,511 lbf | 9,511 lbf |
| Lift Radius | 118 in | 118 in | 118 in |
| Boom Swing - Left | 75° | 75° | 75° |
| Boom Swing - Right | 50° | 50° | 50° |
| Maximum Dig Depth | 136.8 in | 152.4 in | 136.8 in |
| Max Dump Height | 156 in | 166.8 in | 156 in |
| Maximum Reach at Ground Level | 232.8 in | 247.2 in | 232.8 in |
Capacities
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Fuel Tank | 19 gal | 19 gal | 19 gal |
Hydraulic System
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Auxiliary Standard Flow |
20 gal/min |
20 gal/min | 20 gal/min |
| Auxiliary Pressure | 3,045 psi | 3,045 psi | 3,045 psi |
Dimensions
| Specs | E50 | E50 - Long Arm | E50 - Extendable Arm |
| Length |
208.7 in |
211.3 in | 208.7 in |
| Overall Length in Travel Position | 208.7 in |
211.3 in | 208.7 in |
| Width | 77.2 in | 77.2 in | 77.2 in |
| Height | 100.2 in | 100.2 in | 100.2 in |
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E50 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
| Coupler: | X-CHANGE |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 49.7 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,511 LBF. |
| Arm Digging Force: | 5,962 LB. |
| Max Digging Reach (Ground): | 19.4 FT. |
| Max Digging Depth: | 11.4 FT. |
| Operating Weight: | 11876 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 77.2 IN. |
| Fuel Tank: | 19 GAL |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.






