|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E42 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
| Coupler: | X-CHANGE |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 42.6 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,601 LBF. |
| Arm Digging Force: | 5,803 LBF. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17.3 FT. |
| Max Digging Depth: | 10.4 FT. |
| Operating Weight: | 9830 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 72.8 IN. |
| Fuel Tank: | 19 GAL |
Description
Rent a Bobcat E42 Mini Excavator - Bobcat Rental in Michigan
Rental Rates
Take on more complex tasks with the precise performance, comfort and versatility of the E42 compact excavator.
- Redesigned Bobcat engine
- Multiple arm configurations
- Low-effort joysticks
- Conventional tail swing
Specs
Key Specs
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Operating Weight | 9,830 lb | 10,666 lb | 10,425 lb |
| Bucket Digging Force | 9,601 lbf | 9,601 lbf | 9,601 lbf |
| Maximum Reach at Ground Level | 207.1 in |
229.2 in |
218.4 in |
| Width | 72.8 in |
72.8 in |
72.8 in |
| Tail Swing Type | Conventional | Conventional | Conventional |
Engine
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Emissions Tier |
Tier 4 |
Tier 4 | Tier 4 |
| Engine Fuel |
Diesel |
Diesel | Diesel |
| Maximum Governed RPM |
2,200 RPM |
2,200 RPM | 2,200 RPM |
| Horsepower | 42 hp | 42 hp | 42 hp |
| Turbocharged Engine |
Yes |
Yes | Yes |
Performance
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Operating Weight | 9,830 lb | 10,666 lb | 10,425 lb |
| Weight Class |
4.5 Ton |
4.8 Ton | 4.7 Ton |
| Travel Speed - High |
3.3 mph |
3.3 mph |
3.3 mph |
| Travel Speed - Low |
1.6 mph |
1.6 mph | 1.6 mph |
| Arm Digging Force |
5,820 lbf |
5,852 lbf | 5,803 lbf |
| Bucket Digging Force | 9,601 lbf | 9,601 lbf | 9,601 lbf |
| Lift Radius | 118 in | 118 in | 118 in |
| Boom Swing - Left | 75° | 75° | 75° |
| Boom Swing - Right | 50° | 50° | 50° |
| Maximum Dig Depth | 124.5 in | 148.8 in | 136.8 in |
| Max Dump Height | 150.6 in | 164.4 in | 158.4 in |
| Maximum Reach at Ground Level | 207.1 in | 229.2 in | 218.4 in |
Capacities
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Fuel Tank | 19 gal | 19 gal | 19 gal |
Hydraulic System
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Auxiliary Standard Flow |
20 gal/min |
20 gal/min | 20 gal/min |
| Auxiliary Pressure | 3,045 psi | 3,045 psi | 3,045 psi |
Dimensions
| Specs | E42 | E42 - Extendable Arm | E42 - Long Arm |
| Length |
200.5 in |
201.3 in | 201.7 in |
| Overall Length in Travel Position | 200.5 in |
201.3 in | 201.7 in |
| Width | 72.8 in | 72.8 in | 72.8 in |
| Height | 99.1 in | 99.1 in | 99.1 in |
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E42 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
| Coupler: | X-CHANGE |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 42.6 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 9,601 LBF. |
| Arm Digging Force: | 5,803 LBF. |
| Max Digging Reach (Ground): | 17.3 FT. |
| Max Digging Depth: | 10.4 FT. |
| Operating Weight: | 9830 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 20 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 72.8 IN. |
| Fuel Tank: | 19 GAL |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.






