|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E10 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 10.2 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 1,865 LBF. |
| Arm Digging Force: | 1,248 LBF. |
| Max Digging Reach (Ground): | 10.2 FT. |
| Max Digging Depth: | 6 FT. |
| Operating Weight: | 2593 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 5.3 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 28 IN. |
| Fuel Tank: | 4.2 GAL |
Description
Rent a Bobcat E10 Mini Excavator - Bobcat Rental in Michigan
Rental Rates
With a retracted track width of 28 in., the ultra-compact Bobcat® E10 compact (mini) excavator accesses jobsites where exhausting hand labor is your only other option. You can easily navigate through narrower openings and operate in tighter conditions. Zero Tail Swing offers the greatest flexibility to slew and deposit spoil while offering the most protection against jobsite obstacles.
- Ultra-compact design
- Retracted 28-inch track width
- Zero tail swing
Specs
Engine
| Emissions Tier (EPA) | Tier 4 |
| Engine Cooling | Liquid |
| Engine Fuel | Diesel |
| Horsepower | 10.2 |
| Turbocharged Engine |
No |
Performance
| Operating Weight |
2,593 lb |
| Weight Class |
1 Ton |
| Travel Speed - High |
1.7 mph |
| Travel Speed - Low |
1.3 mph |
| Arm Digging Force | 1,248 lbf |
| Bucket Digging Force | 1,856 lbf |
| Rated Lift Capacity | 965 lb |
| Lift Radius | 79 in |
| Boom Swing - Left | 67° |
| Boom Swing - Right | 64° |
| Maximum Dig Depth | 72 in |
| Max Dump Height | 72 in |
| Maximum Reach at Ground Level | 122.4 in |
Capacities
| Fuel Tank | 4.2 gal |
Hydraulic System
| Auxiliary Std Flow | 5.3 gal/min |
| Auxiliary Pressure | 2,756 psi |
Dimension
| Length | 110 in |
| Overall Length in Travel Position | 110 in |
| Width | 28 in |
| Height | 87 in |
| Height with Operator Cab | 87 in |
| Tail Swing Type | Zero |
|
General Info
|
|
|---|---|
| Condition: | Rental |
| Manufacturer: | Bobcat |
| Model: | E10 |
| Machine Type: | Mini Excavator |
|
Engine
|
|
|---|---|
| Horsepower: | 10.2 |
|
Performance
|
|
|---|---|
| Bucket Digging Force: | 1,865 LBF. |
| Arm Digging Force: | 1,248 LBF. |
| Max Digging Reach (Ground): | 10.2 FT. |
| Max Digging Depth: | 6 FT. |
| Operating Weight: | 2593 lb |
|
Hydraulics
|
|
|---|---|
| Aux. Standard Flow: | 5.3 GPM |
|
Dimensions
|
|
|---|---|
| Width: | 28 IN. |
| Fuel Tank: | 4.2 GAL |
Related Products
Recently viewed
Have Questions? Fill out the form below.
Talk to a sales expert
Fill out the form and we'll connect you with the location nearest you.
First name is required.
Last name is required.
A phone number is required.
A valid email address is required.
Helps us route you to the closest location
Please enter your zip code.
We got your inquiry!
A member of our sales team will be in touch shortly.
We appreciate your interest in Carleton
Equipment.

